Wspólny budżet strefy euro? Dla Polski to niepokojące

Europäische Flagge mit Stapeln von Euro Münzen vor blauem Himmel

Prezydent Francji Emmanuel Macron i Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wtorkowego spotkania uzgodnili, że Paryż i Berlin chcą solidarnej, europejskiej odpowiedzi na kryzys migracyjny oraz wspólnego budżetu strefy euro, który ma powstać już w 2021 roku. Dla Polski jest to niepokojąca informacja- stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Minister finansów podkreśliła, że nie obecną chwilę nie posiadają wiedzy na temat szczegółów rozmów. Zasady na jakich budżet miałby powstać i skąd mogłyby pochodzić dochody również nie są znane. Jednak- jak stwierdziła- jest to niepokojąca informacja dla Polski, żeby tworzyć budżet w budżecie.

To będzie nowy rozdział dla państw unii monetarnej– oświadczył Prezydent Macron. Nie zdradzono jednak większych szczegółów dotyczących budżetu strefy euro i jego wysokości. Ma być to ustalone przez ministrów pod koniec roku. Zdaniem kanclerz Merkel i prezydenta Macrona nowy kształt budżetu Unii Europejskiej pomoże krajom pogrążonym w trudnościach, ale trzeba będzie opracować zasady udzielania takiej pomocy.

fot. fotolia