Uroczysta inauguracja Święta Spółdzielczości Bankowej

Uroczysta inauguracja Święta Spółdzielczości Bankowej

Dziś, 20 czerwca miała miejsce inauguracja XXII edycji Święta Spółdzielczości Bankowej. Organizatorami wydarzenia są KZBS, banki zrzeszające oraz lokalne banki spółdzielcze. Święto objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Patronem merytorycznym jest Program Polska Bezgotówkowa.

W bieżącym roku Święto obchodzone jest pod hasłem: Z bankiem spółdzielczym – nowocześnie i bezpiecznie. Głównym tematem bieżącej edycji Święta jest edukacja w zakresie bezpiecznego obrotu bezgotówkowego. Święto Spółdzielczości Bankowej stwarza nie tylko niepowtarzalną możliwość do wspólnego uczczenia wieloletniej tradycji i cennego dorobku polskiej bankowości spółdzielczej, ale jest także szansą na zaprezentowanie siły sektora bankowości spółdzielczej oraz jego promocję w obecnym czasie zmian, które wpłyną na jego przyszły kształt– mówiła Krystyna Majerczyk- Żabówka, Prezes Zarządu KZBS.

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili także: Jacek Bartkiewicz – Członek Zarządu NBP, Zdzisław Sokal – Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich. Podczas wydarzenia głos zabrali również reprezentanci organizacji udzielających patronatów honorowych. Wystąpił Paweł Jaroszek – Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następnie głos zabrał Zbigniew Wiśniewski – Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Rozstrzygnięto konkursy organizowane przez KZBS

W czasie inauguracji Święta Spółdzielczości Bankowej rozstrzygnięto także zorganizowane przez KZBS konkursy: „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej” oraz Konkurs SKO „Młodzi Mistrzowie Oszczędzania”. Zwycięzcom i wyróżnionym uczestnikom konkursów nagrody oraz znaki jakości wręczali Prezes Zarządu KZBS, Krystyna Majerczyk-Żabówka oraz Przewodniczący Jury konkursów, prof. dr hab. Sławomir Juszczyk (SGGW).

Obchody lokalne, zgodnie ze Statutem KZBS, w bieżącym roku przypadają na ostatnią niedzielę czerwca tj. 24 czerwca br. – jest to jednak data symboliczna. Obchody Święta mogą odbywać się zarówno przed, jak i po wyznaczonej dacie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostały połączone z innymi ważnymi wydarzeniami lokalnymi (np. jubileusze, lokalne święta itd.).

Święto stanowi okazję do aktywnego włączania się we wspólną promocję sektora. Liczy się idea, solidarność i jedność sektora, ale przede wszystkim podjęcie wspólnych działań o wymiarze edukacyjnym w zakresie bezpiecznego korzystania z obrotu bezgotówkowego jak i szerszym, w odniesieniu do ogółu spraw spółdzielczych.


źródło: KZBS