Przyszłość zaczyna się tam, gdzie kończą się trendy. First Data prezentuje „Antytrendbook”

Przyszłość zaczyna się tam, gdzie kończą się trendy. First Data prezentuje „Antytrendbook”

Podczas Laboratorium Przyszłości First Data, w gronie przedstawicieli branży bankowej dyskutowano na temat przyszłości świata finansów i płatności. „Antytrendbook” to podsumowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Podczas warsztatów dyskutowano o kierunkach rozwoju rynku bankowego.

Publikacja powstała przy udziale blisko 100 przedstawicieli sektora bankowego, eks-pertów First Data i firmy 4CF Strategic Foresight.

Punktem wyjścia do opracowania „Antytrendbooka” było 5 dysku-towanych trendów:

  1. Erozja cyberbezpieczeństwa
  2. Zwiększenie personalizacji i indywidualizowanie doświadczenia klienta
  3. Wzrost konkurencyjności instytucji niebankowych typu fin-tech
  4. Wzrost nieufności względem banków
  5. Wzrost mobilności przez digitalizację i dematerializację

Założyliśmy, że podążanie za trendami nie wystarcza, aby trzymać rękę na pulsie rynku i rzeczywistości. Jeżeli chcemy poważnie pochylić się nad przyszłością naszej organizacji, usługi czy produktu, musimy znać najnowsze trendy i je… kwestionować, szukając argumentów za i przeciw, czyli hipertrendów i antytrendów. – mówi Jolanta Rycerz, członek zarządu First Data Polska.

Podczas dyskusji padało wiele argumentów za i przeciw, ale uczestnikom udało się wyodrębnić i określić najsilniejsze hipertrendy i antytrendy. Raport zawiera również 27 czynników zmian, które mogą wpłynąć budująco lub destrukcyjnie na opisywane trendy, oraz trzy scenariusze przyszłości dla otoczenia strategicznego banków. Każdemu scenariuszowi towarzyszą wyzwania, wobec których stoją banki w związku z zarządzaniem talentami, relacjami ze start-upami, środowiskiem open banking oraz działalnością w obszarze płatności.


Raport na: First_Data_Raport_Laboratorium_Przyszlosci2018.pdf