Dostęp do usług i portali publicznych za pomocą jednego logowania

Group of young hipsters holding phone in hands. Friends having fun together with smartphones.

Celem rządowego projektu ustawy o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej przedstawionej we wtorek w Sejmie, jest zapewnienie dostępu do usług i portali publicznych za pomocą jednego loginu i hasła. Po to, by identyfikacja elektroniczna była prosta, szybka i bezpieczna.

Publiczna aplikacja mobilna
Wprowadzenie takiej aplikacji to ważny krok w przejściu z Polski papierowej do Polski cyfrowej – To będzie taki portfel na różnego rodzaju dokumenty, takie jak np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacje, dowód rejestracyjny- wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dystrybucja identyfikacji elektronicznej może zostać wprowadzona nie tylko przez państwo, ale także przez podmioty komercyjne, np. banki. -Tworzymy federacyjny model cyfrowej tożsamości, po to, by lawinowo zwiększyć liczbę użytkowników korzystających z e-administracji i e-biznesu – dodał minister.

System elektronicznej identyfikacji danych prawdopodobnie będzie gotowy do 2020 roku. Na jego budowę rząd przeznaczył 5 mln zł, a na utrzymanie będzie wydatkowane 8 mln zł co roku.

Projekt ustawy został skierowany do sejmowej komisji cyfryzacji i innowacji.

źródło: PAP
fot. fotolia