Dariusz Kacprzyk kuratorem w BPS SA

Bank Polskiej Spółdzielczości ma nowego kuratora. Został nim były szef BGK, Dariusz Kacprzyk, przed którym postawiono nie lada wyzwanie – restrukturyzacja banków spółdzielczych.

Powrót do korzeni
Pomijając wcześniejsze etapy kariery zawodowej, nowego kuratora BPS Dariusza Kacprzyka, swoje internetowe CV rozpoczynał właśnie od pracy w BGK. Była to jego pierwsza tak eksponowana posada, której poświęcił dużo czasu, umiejętności, wysiłku i życia osobistego. Jako pierwszy prezes-manager chciał stworzyć z BGK, bank rozwojowy, który nie jest wyłącznie narzędziem w rękach ministra finansów, do rozliczania transferów unijnych i zarządzania funduszami celowymi.
Jednym z jego największych sukcesów jest zrealizowanie programu gwarancji i poręczeń kredytowych dla małych i średnich firm, objętych pomocą de minimis. Prace te wcześniejszej ekipie rządowej zajęły całe lata. Jednak ostatecznie okazało się, że program de minimis idealnie „wpasował się” w rynek, który w latach 2013-2014 wszedł w fazę spowolnienia. Z jego ciekawszych projektów warto wspomnieć również o powołaniu funduszy inwestycyjnych przy BGK, dedykowanych finansowaniu budownictwa na wynajem czy tworzeniem funduszy venture capital.

Herkulesowe zadanie nowego kuratora
Dariusz Kacprzyk odszedł z BGK niedługo po wyborach, po czym zatrudnił się w grupie MCX. 25 maja KNF powołała go na kuratora Banku Polskiej Spółdzielczości, z misją nadzorowania procesu naprawczego w banku, który stoi na czele największego zrzeszenia banków spółdzielczych na rynku. Jednak jak wynika nieoficjalnych źródeł, jego najważniejszym zadaniem będzie odnalezienie sposobu na uzdrowienie sektora banków spółdzielczych. O tym, że na rynku nie dzieje się najlepiej, a jakość kadr nie jest najwyższa wiadomo od dawna. W dodatku koszty działania nadal są wysokie, istnieje przestarzały model biznesowy, a w środowisku niskich stóp procentowych, banki spółdzielcze radzą sobie gorzej niż komercyjna konkurencja. KNF opublikowała na ten temat szereg raportów i listów, skierowanych do banków.

Dariusz Kacprzyk został pierwszym człowiekiem do zadań specjalnych w Banku BPS. Stanowisko kuratora daje mu bardzo silną pozycję do nadzorowania pracy zarządu. Dodajmy, że bank obecnie przechodzi proces naprawczy.

źródło: www.pb.pl/