Rekrutacja Alior Bank Startup Accelator rozpoczęta. Bank szuka partnerów

Startup.

Ruszył nowy program akceleracyjny Alior Banku – Startup Accelator skierowany do startupów, m.in. o profilu fintech. To już kolejny bank przykładający dużą wagę do inwestycji w technologie i nowych rozwiązań, które odpowiadają na jego potrzeby biznesowe, ale przede wszystkim generują wartość dla klientów. Aplikacje przyjmowane są do 15 lipca.

Odnaleźć, zainicjować i rozwinąć
Przykłady Revoluta, WeChatu czy Airbnb pokazują, że dobre rozwiązania mogą pojawić się wszędzie i nie muszą być tworzone przez podmioty branżowe. Temu podejściu sprzyjają też współczesne trendy, coraz większa otwartość biznesu na pomysły z zewnątrz i wreszcie – zmieniające się regulacje. Współpraca ze środowiskiem startupowym jest więc dla nas naturalnym krokiem w stronę budowy ekosystemu innowacji. Wierzymy, że dzięki temu będziemy mogli szybciej i bardziej zwinnie zarządzać naszymi usługami, pozytywnie wpływając na codzienne, bankowe doświadczenia naszych klientów – powiedziała Katarzyna Sułkowska, Prezes Zarządu Alior Banku.

Polski bank ma niezwykle bogatą historię współpracy z młodymi i rozwojowymi twórcami. Jako, że sam wywodzi się ze środowiska startupowego, wytrwale kontynuuje branżowy imperatyw „pay it forward”. Alior Bank dwukrotnie wspierał program Huge Thing, w którym startupy otrzymały wsparcie finansowe i mentorskie, a obecnie wraz z jego absolwentami realizuje pierwsze wdrożenia.

Alior Bank zaprasza do siebie – na własnych zasadach
Podczas konferencji Infoshare 2018, która jednoczy startupowców i biznesmenów z całego świata – Alior Bank zainaugurował rozpoczęcie własnego programu akceleracyjnego. W odróżnieniu od wcześniejszych lat, tym razem to Huge Thing wraz z IBM, PZU, Google, GPW czy Amazon będzie wspierać bank w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań. Oczywiście lista partnerów nie jest zamknięta – w każdej chwili, do akcji może przyłączyć się każdy.

Co więcej startupy, które zakwalifikują się do Alior Bank Startup Accelator zostaną objęte ambitnym planem na czas 15 tygodni. Uczestnicy programu otrzymają wsparcie doświadczonych mentorów z banku, w obszarze opracowania modelu współpracy lub zrealizowania potencjalnego pomysłu w banku. Dodatkowo, bank udostępni uczestnikom, tzw. API Sandbox, czyli specjalne środowisko testowe, w którym dostępne będą usługi, powiązane, m.in. z dyrektywą PSD2. Na co dzień partnerzy będą pracować w zupełnie nowej i inspirującej przestrzeni, która na dniach zostanie otwarta w budynku Warsaw Spire. Bank nie wyklucza, że jeżeli pomysł się sprawdzi to podobne miejsca powstaną w innych miastach.

Gra warta świeczki
Startupy zakwalifikowane do programu Alior Banku będą mogły skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania, w wysokości 150 tys. zł, a także rozwiną swoje możliwości nie tylko pod skrzydłami Alior Banku, ale także jego partnerów, którzy oferują specjalne pakiety chmurowe oraz służą merytorycznym wsparciem, tak by wszelkie wdrożenia spełniały wymagania dotyczące bezpieczeństwa i IT.

Z perspektywy biznesowej, możemy zaoferować startupom to, czego one jeszcze nie mają – bazę klientów i wiarygodność marki. Startupy zaś uzupełniają nas tym, że często lepiej identyfikują potrzeby klientów, są bardziej elastyczne i szybciej reagują na zmiany. W naszej ocenie zbudowanie takiego ekosystemu pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tej wielostronnej współpracy – Kamila Wincenciak, menedżer ds. współpracy z FinTechami, koordynatorka Programu.
Głównym celem programu jest wdrożenie rozwiązań w Banku, dlatego też dużą wagę przywiązujemy do procesu rekrutacji, aby w programie znalazły się projekty mające realną szansę komercjalizacji w naszych strukturach – dodaje – Będziemy starać się, aby każdy startup otrzymał wsparcie odpowiadające jego indywidualnym potrzebom – tak, by w efektywny sposób mógł wykorzystać program, jednocześnie pozostawiając czas na prace deweloperskie we współpracy z Alior Bankiem – podsumowuje.

To już norma
Coraz liczniej poszerza się grono polskich banków, które wspierają startupy. W lutym BZ WBK w porozumieniu z funduszem InnoVentures, należącym do swojego głównego akcjonariusza Santandera, spotkał się z aspirującymi firmami z sektora fintech, w ramach Innovation Day. Swój fundusz mAkcelerator, który dysponuje kwotą 50 mln euro na inwestcje w startupy, w zeszłym roku uruchomił mBank. PKO BP wspiera startupy w dwóch programach: MassChallenge, jednym z największych na świecie akceleratorów oraz w Let’s Fintech with PKO Bank Polski, który realizuje wraz z uczelnią MIT. Niedawno też Pekao zawarł umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, dotyczącą kredytów dla startupów z gwarancjami EFI, w ramach programu „EaSI”. BGŻ Paribas także rozpoczął swoją przygodę, z polską firmą Vintom, której rozwiązania mają wzmocnić działania banku, związane z budowaniem większego zaangażowania klientów, wykorzystując do tego video w zakresie personalizacji oraz automatyzacji procesów sprzedaży.

źródło: www.parkiet.pl
fot. fotolia